Walmart wint marktaandeel en ziet inkomsten uit e-commerce en advertenties hard groeien. Beleggers waarderen de Amerikaanse retailer veel hoger dan Ahold Delhaize. Dat concern kampt met Amerikaanse prijsconcurrentie, maar beschikt over sterke regionale formules en keert veel uit aan aandeelhouders. Een sterkte-zwakteanalyse.
De jaaromzet van ruim 700 miljard dollar die Walmart afgelopen boekjaar behaalde, is ongeveer zeven keer die van Ahold Delhaize. Op de beurs is het verschil veel groter: Walmart is 29 keer zo veel waard.
Een deel van de verklaring kan zitten in de hogere waardering die beleggers doorgaans toekennen aan Amerikaanse bedrijven. Ahold Delhaize behaalt weliswaar het grootste deel van zijn omzet in de VS, maar blijft een Nederlands bedrijf.
Ook binnen de Amerikaanse retailsector is Walmart uitzonderlijk hoog gewaardeerd. Het bedrijf boort inkomstenbronnen aan die winstgevender kunnen zijn dan de traditionele detailhandel, maar veel verwachte groei zit al in de koers.
Schaal
Ahold Delhaize zet in op sterke regionale merken en prijsverlagingen. Stop & Shop, Food Lion en Giant kunnen hun assortiment, prijzen en marketing aanpassen aan hun eigen markt. Dat helpt bij klantenbinding en concurrentie met lokale supermarktketens, maar zorgt ook voor complexiteit. Bij Ahold Delhaize loopt een programma om tussen 2025 en 2028 in totaal 5 miljard euro te besparen. De besparingen moeten komen uit gezamenlijke inkoop, automatisering en bredere inzet van AI.
Walmart benut zijn enorme schaal in de VS. Het bedrijf kan logistiek, technologie en inkoop over duizenden winkels uitrollen. Daarnaast heeft het concern de Sam’s Club-formule, waar klanten lid kunnen worden voor 60 dollar per jaar. Een gecombineerd lidmaatschap met Walmart+ kost
120 dollar en geeft klanten gratis bezorging en andere voordelen, zoals kortingen en een streamingdienst. Hiermee concurreert Walmart met Costco en Amazon Prime.
E-commerce
Waar de totale omzet in het tweede kwartaal steeg met slechts 0,3 procent, namen de onlineverkopen van Ahold Delhaize toe met 7,3 procent. Cfo Jolanda Poots-Bijl heeft aangegeven dat e-commerce inmiddels winstgevend is, ondanks de kosten voor bezorging en orderverwerking.
Bij Walmart groeide de omzet in het tweede kwartaal met 5,9 procent, en e-commerceverkopen stegen zelfs met 23 procent. Naast zijn winkels bouwt Walmart een snelgroeiend advertentie- en platformbedrijf op. De wereldwijde advertentieactiviteiten leverden in het afgelopen boekjaar 46 procent meer op dan een jaar eerder. Daarnaast groeien de inkomsten uit lidmaatschappen en diensten voor externe verkopers.
Recordkoersen
Zowel Walmart als Ahold Delhaize heeft in de afgelopen tien jaar een stevig rendement voor beleggers opgeleverd. Zeker als dividend wordt meegerekend. Het totaalrendement bij Ahold Delhaize komt uit op gemiddeld 8,6 procent per jaar. Walmart deed het met 19,6 procent nog een stuk beter.
De aandelen van beide supermarktconcerns bereikten in het voorjaar een recordkoers, waarna een terugval volgde. Walmart verloor zo’n 10 procent. Bij Ahold Delhaize ging sinds de top in maart ruim 22 procent van de koers af. In maart 2027 volgt Thierry Garnier de huidige topman Frans Muller op. Hij staat voor de uitdaging de groei van Ahold Delhaize in de VS weer aan te jagen. 
| Conclusie |
| Walmart zet in op e-commerce, advertenties en automatisering. Dat moet zorgen voor een flinke sprong in winstgevendheid. Beleggers hebben de zonnige vooruitzichten al royaal ingeprijsd. Bij Ahold Delhaize zijn de verwachtingen een stuk lager. Het concern beschikt over een goed trackrecord en heeft stevige dividenden en aandeleninkopen. De Amerikaanse prijsconcurrentie blijft een risico, maar bij een koers-winstverhouding van 12 is er aanzienlijk minder groei nodig om de waardering te rechtvaardigen. |
| VEB-lidmaatschap |
|---|
| Nog geen VEB-account? |
| Voor toegang tot de volledige website dient u een VEB-lidmaatschap aan te houden en in te loggen. Indien u lid bent, maar nog geen account heeft kunt u ook klikken op ‘inloggen’ en daarna een account aanmaken. |
|
|
| Meer infomatie over het VEB -lidmaatschap |